Az Bilinen Ama Instagram'da Takip Edilmesi Gereken Hesaplar

Merhaba,

Youtube kanalında bir şeyler üretmeyi neredeyse durdurmuşken dedim siteme bir şey yazayım.

Çoğumuz artık Facebook hesabını dondurdu, ancak Instagram gittikçe aktif olarak kullanılıyor. En azından genç kesim için bu böyle diyebiliriz. Benim bu mecrada takip ettiğim bazı hesapları sizlerle paylaşmak istedim. Hepsinin takipçi sayısı çok az değil, kimileri popüler bile kabul edilebilir hatta. Ama etrafımda bilmeyenler de olabileceğini düşündüğüm bu hesapları sizlerle tek tek paylaşmak istedim.

Not: Takipçi sayıları 05 Mart 2021’ye göredir.

Can Tunçer – Detayların Dünyası

Yaklaşık 2500 civarı takipçisi olan bu hesap çok daha fazla ilgiyi hak ediyor. Doğadaki hayvanların deli gibi zoom yapılarak çekilmiş yüksek çözünürlüklü hallerini görüntüleyebilirsiniz. Hesabın negatif yönlerinden biri çoğunlukla resmini çektiği hayvanın adından bahsetmemesi diyebilirim. Böcek ama hangi böcek diye düşünmüyor değilim. Her fotoğrafta Yaratıcının ne denli büyük bir sanatkar olduğunu tekrar müşahade ediyorum.

Hesap adı: @can__tuncer (iki alttan tire var)

Link: https://www.instagram.com/can__tuncer/

Çizgisel Tarih – X Yıl Önce Bugün

Çok çılgın bir tarih sayfası. Çizimlerini kendi yapıyor, içeriğini de birkaç kaynaktan derleyerek yazıyor. Ama en önemli kısım bu değil. Olayları dile getirişi müthiş. İroni ve istihza dolu bir dili var. Zaman zaman olaylara bakışımız çok farklı olsa da kendi görüşünü dile getirişindeki samimiyet beni kendine çekiyor. Ve her gün “x yıl önce bugün” şeklinde gelen paylaşımlar sizi içine çekiyor. Zaman zaman günde 2 paylaşıma çıktığı oluyor, o zaman tadından yenmiyor. Negatif yönü olarak yorum yapanları hala çok ciddiye alıyor. Tarzını anlamayan insanlarla gereksiz polemiklere girmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Ben yazıyı 1 aydır yazmayı düşünüyordum o zamanlar azdı. Şimdi 37 bin takipçiyi geçmiş :)

Hesap adı: @cizgiseltarih

Link: https://www.instagram.com/cizgiseltarih/

Emrah Ablak

Mükemmel bir karikatürist. 345 bin takipçisi var. Ancak yine de çok bilindiğini düşünmüyorum. Zira çizimleri olayı aktarma noktasında oldukça başarılı buluyorum. Bazı videoları +18 şeklinde etiketlemiş. Onlarda küfür olabiliyor önden uyarayım. Ama sayfa genel olarak çok kaliteli.

Kendi içeriğini üreten bir sayfa olarak @arasugurkilicaslan sayfasını da öneririm bu arada.

Hesap adı: @emrahablak

Link: https://www.instagram.com/emrahablak/

Gigadgets

1.3 milyon takipçisi var ama ülkemizden 50 bin kişinin takip ettiğini düşünmüyorum. Çünkü yabancı bir sayfa. Dünyada yapılan uç teknolojik cihazların tanıtımı yapılıyor. El yazınızı taklit eden robottan elinizden aldığı enerjiyle çalışabilen telefona kadar her türlü inovatif ve ilham verici cihazı bu kaynaktan takip ediyorum. Web siteleri de var. Gigadgets.com şeklinde. Negatif yönü olarak ingilizce bilmeyenler için takip etmenin zorluğunu söyleyebilirim.

Hesap adı: @gigadgets

Link: https://www.instagram.com/gigadgets/

Bayan__English

Eğlenceli bir dille ingilizce öğretmeye çalışan bir hanımefendiye ait sayfa. 200 bin takipçisi var. Anlatım tarzı hem pozitif yönü hem negatif yönü olabilir. Ancak videolarına verdiği emeği ve kendine has anlatım şekliyle bence takip edilmeyi hak ediyor. TOEFL’dan 101 alan biri olarak ben bile yeni şeyler öğreniyorum J

Hesap adı: @bayan__english

Link: https://www.instagram.com/bayan__english/

Sciencesetfree

Yine yabancı bir hesap. 849 bin takipçisi var ama benim takip ettiğim insanlardan sadece 6 kişi takip ediyor bu hesabı. Burada da bilimle ilgili çok orijinal içerikler var. Mutlaka takip edilmeli diye düşünüyorum. Negatif yön olarak yine belki dil sorununu söyleyebilirim. Ama artık altta “Çevirisine Bak” çıktı mertlik bozuldu J Hesap gizli bu sayfada takip etmeniz gerekiyor.

Hesap adı: @sciencesetfree

Link: https://www.instagram.com/sciencesetfree/

HaticeKübraTongar – Yazar, Aile Danışmanı

Kadın takipçilerim için çok tanıdık olabilecek bir hesap. Kitapyurdunda falan illaki denk gelmişsinizdir. Bağırmayan Anneler kitabı 2017 yılında en çok satılan ikinci kitap idi. 27. baskıda imiş şu an. Pedagoji ve aile hayatına dair çok güzel tespitleri var. Kendisinin 1.8 Milyon takipçisi var. Ben özellikle baba veya baba adayı takipçilerimin Hatice Hanım’ı takip etmesini istiyorum. Hayata bakışınız değişecek emin olun.

Hesap adı: @haticekubratongar

Link: https://www.instagram.com/haticekubratongar/

Doğruveri

Özellikle hayatımıza covid19.saglik.gov.tr adresinin girmesiyle infografik tablolara olan ilgi artmaya başladı. Bunlar arasında en sevdiğim olanı Doğru Veri. 161 bin takipçileri var. Benim görebildiğim 9 kişi takip ediyor Instagram hesabımda. Çok güzel tablolar yapıyorlar. Buna ek olarak @haritaveri ve yabancı hesap olarak da @statista.infographics sayfalarını da tavsiye ederim. Ama önce bir Doğru Veri sayfasını takip edin siz J

Hesap adı: @dogruveri

Link: https://www.instagram.com/dogruveri/

Talented_musicians

Bir müzisyen olarak sıra geldi müzik sayfalarına. Aslında onlarca sayfa takip ediyorum. Bununla ilgili ayrı bir yazı yazacağım ileride. Bu sayfa yine ecnebi sayfası adından da anlaşılacağı üzere. 612 bin takipçisi var. Çok özel ve yetenekli insanlara ait icraları izleyebilirsiniz.

Hesap adı: @talented_musicians

Link: https://www.instagram.com/talented_musicians/

Gencebayfan

Evet listeyi tabi ki de Orhan Gencebay ile kapatacaktım. Sahibini de tanıdığım Radikal ve Özgün Gencebaycıların buluştuğu bir adres. Orhan Gencebay’ı, müziğini ve felsefesini en iyi anlatan sayfadır bana göre. Mutlaka takip etmenizi öneririm.

Hesap adı: @gencebayfan

Link: https://www.instagram.com/gencebayfan/

Bu listeyi ileride güncelleyebilirim. Sizin de böyle olduğunu düşündüğünüz hesaplar varsa bana bildirirseniz listeye ekleyebilirim.

Esen kalın.