Niçin Buradayım ve “Ben”im Dünyam Nedir?

Niçin buradayım? Bu sorunun cevabına geçmeden önce internet dünyası ile ilgili geçmişimi irdelemekte fayda var.

İnternetle Tanışmam

Sene 1999. O zamanın parasıyla 1560 dolara Pentium 3, 128 MB RAM, 64 MB ekran kartına sahip bir bilgisayarımız oldu. Ki babam zamanının en iyilerinden birini aldı. Bir de üstüne 56K çevirmeli modem. Tadından yenmez. O hat ararkenki sesleri hala kulağımda. Şuradan dinleyebilirsiniz. O zamanlar mynet.com dan kendime site falan yapmıştım. İnterneti kurcalamayı ve kendimi bu konuda geliştirmeyi seviyordum.

İlk Projem

Bahadır ile müzik işine girmiştik. Bunu portfolyo tarzı bir yerde sunmak gerekiyordu. Cizikplak.com fikrini bulana kadar baya uğraşmıştık. Siteyi tamamlayamadan bu alandaki çalışmaları durdurduk. Aslında site içeriği ve tasarımı da bitmek üzereydi. Kendi hakkımda bir yazı da yazmıştım. O zamanlarda iç dünyamdakileri yazıya dökebileceğim bir mecra olarak kendime ait bir site kurma fikri içimde yeşermeye başlamıştı.

Arkadaşımın ve Babamın Siteleri

Üniversite hayatında her öğrenci gibi geçimimi temin etmek için özel ders verdim. Yakın dostum Mehmet Güven ise bunu profesyonel olarak yıllarca yapıyor. Kendisi kuracağı site için fikir ve önerilerimi sunmam adına benden yardım rica etti ben de kıramadım. OkuldanEve.com un içeriği (eşimin de payı büyük) ve editörlüğü bana ait. Tabi ki her ne kadar dostuma yardım etmek istesem de şu sıralar çalışıyor olmamdan mütevellit biraz ona bıraktım gibi oldu. Yine kıymetli insan, babam Prof. Dr. Yaşar KURT’un sitesi dryasarkurt.com un da editörü benim. Bunun dışında onun Facebook sayfasını da yönetmekteyim.

Niçin Buradayım & 'yusufihsankurt.com'u Neden Açtım?

8 Nisan 2016’da yusufihsankurt.com domainini aldım. Aslında 7 harfli daha kısa bir domain almıştım. Bir abimin tavsiyesi üzerine isim-soyisim temelli domainimi kullanmaya karar verdim. Eskiden beri şiir, şarkı sözü ve deneme alanında bir şeyler karalıyordum. Yaşadığım olaylar üzerine de yazdığım kısa metinler vardı. Bunları çoğunlukla yakın çevreme ve aileme okutur, onlardan da güzel geri dönüşler alırdım. İnşallah sitemde de bu tarz yazılara “Ben”im Dünyam kategorisi altında yer vereceğim. Diğer kategori olan Musîkî’de de musîkî ile ilgili yazılara yer vereceğim. “Ben”im Dünyam kibirli bir ifade gibi gözükse de ismiyle müsemma bir kavram. Yazdıklarımın beni bağladığını, kendi iç dünyamın akisleri olduklarını vurgular mahiyette seçilmiş bir ifade. Ticari bir amaç gütmeden, okunma kaygısı olmadan yazacağım. Bundan 5 yıl sonra, 10 yıl sonra yazdıklarımı okuyup değişimimi görmek ve yazma kabiliyetimi geliştireceğim bir mecraya sahip olmak ana amaçlarım arasındadır.

Okuyan dostlara selam olsun.