VodafoneNet: Bir Marka Nasıl Yönetilmez?

Merhaba dostlar. Bir önceki yazımda işini iyi yapmak ve öneminden bahsetmiştim. Tam da o yazının üstüne bu yazının gelmesi hoş bir tevafuk desem yeridir. Şimdi size 2 yıllık VodafoneNet (Vodafone ile VodafoneNet ayrı şirketler, o yüzden Vodafone yazmayı tercih etmeyeceğim) maceramı özetleyeyim. Sonrasında da durumun kritiğini yaparız.

İlk Tanışmam

2015 Ağustos’ta evlendim. Kâğıthane’deki evimize hangi interneti hangi firma aracılığıyla alsak diye düşünürken o sıralar yeni yeni ortaya çıkan ve insanlardan güzel dönütler aldığımız VodafoneNet’i tercih ettik. Zira Superonline eve gelmek için bir saat bile vermiyordu. Öğleden önce de gelebiliriz, öğleden sonra da gelebiliriz denilince, en azından şu saat aralığında gelen VodafoneNet ailesinden ADSL hizmeti almaya başladık. O zamanki hizmet gayet kaliteliydi ta ki Kurtköy’e taşınana kadar…

Kurtköy’de İlk Çile

28 Haziran 2016’da Pendik ilçesinin güzide mahallesi Kurtköy’e taşındım. Burada fiber altyapı olduğundan hemen süreci başlatmama rağmen VodafoneNet süreci 2 Temmuz’da başlattı. 1 ayda aşağıya port açıldı, 1 ayda modem geldi eve ki gelişi 15 dakikalık iş idi. 1 ayda da IP alabildim. 1 yıl öncesi olduğu için çok detaylı hatırlayamamakla beraber 45’ten fazla müşteri temsilcisi 5-6 tane de takım lideri ile görüştüm bu 105 günde. Evet, yanlış duymadınız 105 GÜN = 3 ay 15 gün. Eski telefonumda bütün kayıtlar duruyor.

2 Temmuz’da başlayan süreç 15 Ekim’de son bulabildi ve 15 Ekim günü internet hizmeti almaya başladım. Bu ara dönemde telefon faturam aldığım ek paketlerden 50 TL değil de 100-120 TL civarlarında geliyordu. Sonrasında ne olsa beğenirsiniz VodafoneNet bana kullanmadığım döneme ait fatura çıkarmıştı. Yine birçok müşteri temsilcisi ile görüşüp bu faturanın iptalini sağlayabilmiş idim.

Mümin Aynı Delikten İki Defa Sokulmaz

Bunca olaya rağmen kendileriyle 2 yıllık yeni taahhüt yapıp fibere geçtim. Sanırım hayatımdaki en körü körüne, en bilinçsizce yaptığım hareketlerden biriydi. Buradan yarın bir gün taşınınca benzer sıkıntıları yaşayacağımı adım gibi biliyordum. Buna rağmen firma değiştirmedim. Burada asıl sorun bizlerin yani Türk halkının markalara duyduğu gereksiz bağlılık. Telefonda hep “Bakın sizle devam etmek istiyorum, Superonline’a geçebilirim ama gelin şu interneti bağlayalım artık.” minvalinde cümleler kuruyordum. Ama niye? Yani bana zulmettiği aşikâr olan bir firma ile niye yolları devam ettirdim bilmiyorum. Özgüven eksikliği, genetiğimize işlemiş tembellik (aman şimdi yeni firma ile uğraşsan aynısı), öğrenilmiş çaresizlik, aptal sadakati ya da Stockholm sendromu. Artık adına ne derseniz. Tabi bunlar apayrı bir yazının konusu. Gelelim bu Eylül ayına. Bitiyor birazdan bu çile merak etmeyin.

Darıca’yı Bana Dar Edenler Ettiğini Bulsun

9 Eylül’de işim ve eşim gereği Kocaeli ilinin Darıca ilçesine taşındım. Deniz kenarında 190 bin nüfusu ile şirin bir ilçe. Taşındığım gün daha eşyalar eski evden ayrılmadan VodafoneNet müşteri hizmetlerini aradım. Dedim ki: “Geçen yıl yaşattıklarınız bunlar. Sizi önceden arıyorum, bugün Cumartesi (9 Eylül). Gelin şu interneti Pazartesi, Salı halledelim.” Tabi yine işler istediğim gibi gitmedi. Bu sefer de yeni taşındığım yerde ADSL olduğu için fiber paketten ADSL’e düşmek gerekiyordu. 21 Eylül’e kadar bazı günler 2-3 kez olacak şekilde yoğun bir telefon trafiği yaptım. Twitter’dan attığım tweete oldukça fazla destek buldum.

Bu arada 2-3 günde bir telefonuma 10 TL’ye 1 GB internet paketi almak zorunda kaldım. Sanırım bir 80-90 TL fazla gelecektir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaptığım MBA programının sanal dersleri için soluğu arkadaşlarımın evinde almak zorunda kalıyordum. Velhasıl 15-20 müşteri temsilcisi ile konuşulup yüz bin kez size dönülecek kelamını duyduktan sonra paketimi düşüremeyeceklerini söylediler. Hatta bana Fiber paketin parasını ödeyip ADSL kullanmamı bile önerdi bir müşteri temsilcisi. Dedim o halde anlaşarak ayrılalım. 2 yıllık taahhüdümün 1 yılı dolmuştu. O zamanlar bilmiyordum ama hukuken 1 yıldan fazla olan taahhüdün de bir geçerliliği yokmuş. Velhasıl cayma bedeli almaksızın benim aboneliğimi feshetmelerini istedim. Sağ olsunlar(!) bu teklifimi kabul ettiler ve 22 Eylül’de iptal için belgeleri yolladım. 27 Eylül Pazar günü süreç sonlandı ve aboneliğim iptal edildi. Hem de şöyle bir mesajla:

Talebiniz üzere hizmetiniz iptal edilmiştir. Her türlü geri bildiriminizi almaktan memnuniyet duyar, bu zamana kadar bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bitti Mi? Şu Elimde Görmüş Olduğunuz Fatura Da Cabası

Tam kurtuldum derken bir de ne göreyim 57,90 TL’lik bir fatura. Yine aynı şeyi yapmışlar, kullanmadığım döneme ait fatura çıkarmışlardı. 1-4 Eylül arası zaten Kurban Bayramı idi. 9 Eylül’de evden çıkmışım. Modem kapalı. 9 Eylül’den beri Kocaeli’ndeyim. Çıktığım eve 29 Eylül’de kiracı gelmiş. 20 gün bomboş olan eve kapıyı kırıp modem kullanan olmuşçasına bana kullanım gözüküyor dediler. Ayrıca 9 Eylül’de taşındığımı belirtmişim, bekçi gibi kiracılıktan çıktığım evin portunu kimse kullanıyor mu diye beklemem mi gerekiyor. Kusura bakmayın sizi mağdur ettik diyecekleri yerde giderayak bana fatura çıkarmaları kabul edilemezdi. 3 günlük yoğun(!) telefon trafiği sonucunda sonuç alamayınca Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. 1 saat sonra da faturanın iptalini gerçekleştirilmiş olduğunu gördüm. Elhamdülillah.

Müşteriysen Hizmet Alacağın Yeri Seçmekte Özgürsün

Araştırmalarım sonucunda TurkNet ailesine katılmaya karar verdim. Süreç 3 gün sürmedi. Adil kullanım kotası yok, taahhüt yok. Üstelik Superonline ve VodafoneNet’in 8 MB’e kadar hizmet verebiliriz dediği evimde 12-16 MB arası hizmet veriyor. Belgeler yolladılar. Çıktı aldım, imzaladım ve kargoladım. 3 gün. 3 belki 4 müşteri temsilcisi görüşmesi. Bağırma-çağırma olmadan konuşmak da cabası. Alacağımız hizmetin/malın aynı fiyata veya bir seviye üstü fiyata daha kalitelisini bulabiliyorsak orada durmanın manası yok. Buraya kadar gelen herkese teşekkürler. TTNET, Superonline, VodafoneNet fark etmez. Herkesin böyle bir hikâyesi var. Münferit vakalar olduğumuzu zannetmiyorum. Paylaşarak destek olabilirsiniz.

Selametle.