İşini İyi Yapmak

Neredeydim?

21 Şubat 2017. Benim şu an bulunduğunuz kişisel sitemde yazdığım son yazının tarihi. Recep İvedik 5 filmine gitmiş idim. Onun hakkında bir eleştiri yazısı karalamıştım. Dileyen bu yazı bitince şuradan okuyabilir: Recep İvedik 5 Hakkında İzlenimlerim

7 ay olmuş. Aradaki süreçte hayatımda muvazeneleri değiştirecek büyük değişimler oldu. Mesela 3 hafta önce (9 Eylül) Darıca'ya taşındım. 23 Eylül itibariyle Bahçeşehir Üniversitesi'nde İngilizce-Tezli MBA programına başladım. Udda kendime ekol kabul ettiğim Yurdal Hoca'dan OudKanunMaster aracılığıyla Masterclass seviyesinde eğitim aldım. İcra kabiliyetimi daha da iyi hale getirdim.

Yurdal Tokcan ve Ben

Masterclass Eğitiminden Bir Kesit

Gel gelelim bunca zamandır okumaya ve yazmaya pek az fırsat bulabildim. Bunda hayatının başlarında olan bir yavrumun olmasının büyük payı var. Artık yerimin yurdumun belli olmasıyla kendimi geliştirmeye, okumaya ve yazmaya daha çok zaman ayıracağıma inancım tam.

Yeni Site ve Hikayesi

Değişim, yenilik ve gelişim insanı zinde tutan 3 ayaktır. Kelime anlamları aynı gibi gözükebilir bu biraz da kelimelerin yetersizliğinden kaynaklanır. Ama değişmek ve yenilenmek şu süreçte en çok istediğim şeylerdendi. Sağ olsun Abdüssamet (biz ona kısaca "Abdüs" diyoruz) bana yardımcı oldu. Sitemi yeniledi. Yaklaşık iki yıl aynı odayı paylaştığım, OkuldanEve.com'un bugünlere gelmesinde büyük payı olan bir dostumdur kendisi. PHP temelli bir altyapı olan ProcessWire'da (Türkiye'de doğru düzgün bilen yok) gittikçe ustalaşıyor.

Abdüs

Abdüs, hayatımda en çok ilgimi çeken karakterlerden bu arada. Kendisini tanıdığımda oldukça zayıf idi. Şimdilerde kendi ağırlığını kullanarak spor yapan biri. BilgeAdam'a gitmiş zamanında. Harika bir fotoğrafçı, Photoshop'u ve Illustrator'ı da güzel kullanıyor. Bunların yanında tam bir sinema manyağı. Neredeyse eşim ile izlediğim kadar filmi onunla izlemişimdir. Muhteşem İngilizcesi sebebiyle filmlere İngilizce altyazı koyup koymama kavgası yapardık. Tabi web design konusunda ne kadar iyi olduğunu sitemden, OkuldanEve.com dan ve dryasarkurt.com dan görebilirsiniz.

Rol Model İçin Uzaklara Gitme!

Abdüs'ün hikayesini birkaç kez isim vermeden anlatmışlığım vardı. Allah nazarlardan saklasın. Bizim dinimizin Peygamberi (SAV) 'Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur.' (Taberânî) demiştir. Kendi hayatımdan yola çıktığımda etrafımda işini iyi yapan, hakkıyla ve adilane bir şekilde yapan kıymetli insanlar var. Abdüs de bir örnek sadece. Hangi cihette çalışmak, ilerlemek istiyorsam orası için bir şeyler yapmalı, yaptığım işi layıkıyla yapabilmeliyim. Liyakat zaten ahir zamanın en büyük problemi değil mi? Böyle durumlarda gazla çalışan ben etrafımdan örnekler ararım. Abdüs'ün bu siteyi yenilerkenki tavrı ve ortaya koyduğu ürün beni çok etkiledi. Kendimi ve an itibariyle yaptıklarımı düşündüm. Daha iyi nasıl yapabilirim sorusuna cevaplar aradım. Mesela daha iyi bir blogger nasıl olabilirim? Daha iyi bir baba nasıl olabilirim? Daha iyi bir ürün geliştirmeci nasıl olabilirim? Örnekler çoğaltılır. Siz de bir kağıt-kalem alıp yazarsanız listenin ne kadar uzun olduğunu göreceksiniz. Önemli olan şey akıp gitmekte 'olan'ı değiştirebilecek misiniz? Yani işinizi iyi yapmak için hazır mısınız?

Buradan Abdüssamet Koçak'a tekrardan şükranlarımı sunarım.

NOT: Yakın zamanda yeni ve genele hitap eden yazılar ekleyeceğim. Takip edip dostarınızla paylaşmayı unutmayın. Facebook hesabınızla aşağıya yorum bırakabileceğinizi de hatırlatmış olayım. Esen kalın.