Recep İvedik 5 Hakkında İzlenimlerim

Geçenlerde Recep İvedik 5 filmine yakın dostum Mehmet’le gittik. Seans 23.30 seansı olmasına rağmen tabi ki salon neredeyse tamamen doluydu. Şimdi sizlere Recep İvedik 5 hakkında yorumlar yapmadan önce serisinin geneli hakkında düşündüklerimi ifade etmek istiyorum.

Recep İvedik 5

Recep İvedik’in Doğuşu

Şahan GÖKBAKAR’ı TV8’de yaptığı “Zoka” programından beri takip ediyorum. Ardından “Dikkat Şahan Çıkabilir” gelmişti ki o da ayrı bir efsaneydi. Yaptığı tiplemeler hep mübalağa içeren ama bizden biri hissiyatı veren karakterlerdi. Recep İvedik karakterini de ilk orada görmüştük. Aslında Şahan karakterin doğuşunu şu şekilde açıklamıştı:

Bodrum’da havuza gitmiştim ve havuzda bone takmak zorunlu idi. Sebebi ise tabi ki havuzun saçlarla kirlenmemesi idi. Lakin havuza gelen bir adam hayatımda görmediğim kadar kıllı idi. Bu adamı komple boneye geçirmeli diye düşündüm. Yıllar sonra bir gazete haberi gördüm. Habere göre bir adam üst komşusunun bakkaldan erzak almak için kullandığı sepete içki koyduruyormuş ve kadıncağız da bu durumdan şikayetçi imiş. Bir gün yine tartışırlarken adam sepetin ipine asılmış ve kadını bilmem kaçıncı kattan aşağı düşürmüş ve ölümüne sebep olmuş. İşte bu 2 hikayeyi o an zihnimde birleştirdim ve Recep İvedik karakterini yarattım.

Tabi ilk başlarda karakterin ne dediği pek anlaşılmıyordu. Sonraları biraz daha oturdu. 2008’de ilk filim karşımıza çıkıverdi. Ben o zamanlar lise sondayım sanırım. 4 milyondan fazla kişi tarafından izlenmişti. Bu başarının ardından da Şahan filmleri ardı ardına sıralamıştı.

Recep İvedik’i Nasıl İzliyorsunuz Anlamıyorum Elitliği

Seri hakkındaki tartışmalara çok girmek istemiyorum. Sadece sanat dallarından (müzik, film vb.) çoğunluğun tercih ettiği şeylerde afakî konuşmanın yersiz olduğuna inananlardanım. Misalen, ben de bir ûdî ve Türk Mûsîkîsi aşığı olarak Serdar Ortaç, Demet Akalın gibi sanatçıları dinleyenlere halen anlam veremem. Ama hiçbir zaman insanların rağbetlerini kazanmış ve büyük çoğunluğun dinlemeyi tercih ettiği sanatçı(?)ları bilimsellikten uzak bir şekilde körü körüne eleştirmemiş, aksine saygı duymuşumdur. Bittabi, bahsedilen sanatçıları dinleyenlerin de şahsına safi bu sanatçıları dinlemelerinden dolayı herhangi bir hakarette bulunulması da kabul edilemez bir durumdur. Aynı şekilde Recep İvedik filmini hakir görmeye çalışan, izleyiciyi türlü sıfatlarla itham eden bir kitle her daim olacaktır. Ama tüm zamanların en çok izlenen filmleri sıralamasında ilk 10’da 3 filmle (1. 2. ve 4. filmle) yer almış bir filmden bahsederken biraz daha insaflı olmak gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca, Recep İvedik 5, Recep İvedik 4’e ait Türk filmleri arasında ilk hafta izlenme rekorunu kırdı. Filmi ilk dört günde 1 milyon 890 bin 410 kişi izledi. Bu 23.069.499,39 TL hasılat da demek.

Recep İvedik 5 Fragmanı

Recep İvedik 5 Nasıl Bir Film?

Gelelim Recep İvedik 5 hakkında yorumlara. Şahan, eski filmlerin başarısının kaymağını hala yemekte bana göre. Zira bu film bir dizinin herhangi bir bölümü niteliğinde. En kısa özetiyle: Recep İvedik Olimpiyatlar’a katılıyor. Bu kadar yani. Ha şöyle de bir durum var: İlk filmdeki ağır küfürler, el hareketleri bu filmde geri gelmiş diyebiliriz. 3’ün ve 4’ün küfürsüzlüğüne nazaran beni bu şaşırttı. Şimdi küfürlere mi gülüyorsun diyeceksiniz ama bu filmde senaryo zayıf olduğu için onları da çıkarsan hiç gülünecek yer kalmayacaktı.

Bir Recep İvedik hayranı olarak filmin birçok yerinde güldüm. Ve eminim ki bu film ben lisedeyken çıksaydı yerlere yata yata gülebilirdim. Lakin artık geldim 25 yaşına ve feleğin biraz çemberinden de geçtim. O yüzden katıla katıla gülebildiğim toplasan 5 yer vardı. Kelime esprileri havada uçuşmaktaydı. Sevmeyen için ızdırap haline gelebilir bunlar. Fragmanda da gördüğünüz “Nikolay, sana koymak ne kolay” esprisinin muadili baya bir espri(*) vardı.

Sonuç olarak, serinin hatrına bir defa sinemada izlenebilecek bir film. Ama bir arkadaşımın ikinci kez benle git teklifini geri çevirdim. Ancak parasını verirse gelebileceğimi söyledim. Zira ikinci kez gidilmeye değer bir film olarak görmedim. Recep İvedik 5 hakkındaki yorumlarım böyle. Sizler de yorumlarınız ile aşağıdan katkıda bulunabilirsiniz efendim.

Selametle.

Sonraki Yazı: İşini İyi Yapmak